İstanbul Tıp Fakültesi, Çapa, 34093 Fatih/İstanbul
Tiroid Bezi Hastalıkları Nelerdir

Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid, hormon salgılayan bir salgı bezidir. Boynun ön, orta kısmında yer almaktadır. Tiroid bezinde üretilen hormonlar vücudun enerji durumundan sorumludurlar ve dolaşım, sindirim ve sinir sistemi gibi sistemlerin işleyişi üzerinde rol oynamaktadırlar.

Bu hormonların normalden fazla ya da az salgılanıyor olması ise vücutta bazı bozukluklar ve hastalıklara neden olmaktadır. Tiroid bezinin fazla çalışması sonucunda çarpıntı, iştah artışına ve fazla yemek yemeye rağmen kilo kaybı yaşanması, sinirlilik, ellerde titreme, terleme ce saç dökülmesi gibi komplikasyonlar oluşurken, tiroid bezinin az çalışması sonucunda ise halsizlik, ağırlık, kilo artışı, cilt kuruluğu, ses kısıklığı, bağırsak hareketlerinde azalma ve adet düzensizliği gibi şikayetler oluşur. Tiroid bezi hastalıkları oldukça yaygın görülen bir problemdir.

Tiroid Nodülleri

Tiroid bezi içinde oluşan, normal tiroid dokusundan farklı yapıda olan hücre gruplarına tiroid nodülleri denmektedir. Sık karşılaşılan bir durumdur. Ultrasonografinin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasından beri daha fazla tespit edilmektedir. Tiroid nodülleri kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Tiroid nodüllerinin %95 gibi büyük bir oranının iyi huylu olduğu görülmektedir. Yine de emin olmak için tiroid nodülünün muayene edilmesi gerekmektedir.

Tiroid kanserleri genel olarak çok saldırgan ve ölümcül yapıda olmamaktadır. Doğru ve eksiksiz uygulandığı takdirde tedavi edilebilen bir hastalıktır.  Tiroid kanserine bağlı ölüm oranları oldukça düşüktür. Hastada tiroid kanserinin tespit edilmesi durumunda tiroid bezi ameliyat ile geride hiç tiroid dokusu bırakmayacak şekilde tamamen çıkartılmaktadır.

Guatr

Guatr, tiroid bezinin büyümesi sonucu oluşan hastalığa verilen addır. Tiroid bezinin büyümesi çeşitli sebeplere bağlı olabilmektedir. Guatr oluşumunda iyod elementinin gıda ile yetersiz alınması, genetik yatkınlık, çevresel faktörler gibi faktörleri etkili olmaktadır.

Tiroid İltihapı

Tiroidit adı verilen tiroid iltihapları iyileşme sürelerine göre farklılık gösteren üç gruba ayrılmaktadırlar.

  1. Akut tiroiditler
  2. Geçici tiroiditler
  3. Kronik tiroiditler

Bunlardan birinci grup olan akut tiroiditler hızlı başlamakta ve kısa sürmektedir. Geçici tiroiditler bir yıldan az bir zamanda devam etme eğilimi göstermektedir. Kronik tiroiditler ise ömür boyu devam etmektedir.